KIŞ BAHÇESİ NEDİR?

Kış bahçesi; soğuk mevsimlerde de bahçe hissini yaşayabilmek amacı ile farklı tarzlarda, farklı dekorasyon ögeleriyle yaptırılan bölmeleri ifade eder. Havanın soğuk ve yağışlı olduğu dönemlerde doğadan, yeşilden uzak kalmamayı sağlayan kış bahçeleri, çoğunlukla bahçeli evlerde ya da binaların çatı katlarında veya teraslarda görülür.

Son dönemlerde Türkiye’de de sıkça kullanılmaya başlanan kış bahçeleri; ısıtma, yalıtım ve gölgelendirme sistemlerine de sahip olabilir. Ayrıca bu tür sistemlere sahip olan kış bahçeleri sadece kış aylarında değil, dört mevsim boyunca kullanılabilir.

 

Kış bahçeleri eve bitişik şekilde yapılabildiği gibi bahçenin bir kısmı kapatılarak da yapılır. Kış bahçeleri betonarme bir yapı olmadığı için hem yapılışı kolay hem de inşası hızlıdır. Bu sebeple tercih sebebidir.
Sürgülü ya da katlanabilen camlar sayesinde hem ferah hem de şık bir görüntü kazanılır.

Kış bahçelerinde dekorasyon tamamen sizin zevkinize kalmış bir durumdur. Kış bahçenizi ister bitki ve çiçeklerle doldurabilir isterseniz de bahçenizin ortasına bir masa sandalye atarak burada misafirlerinizi ağırlayabilirsiniz. Bahçenizi otomatik açılır kapanır panjurlu, çatılı ya da camlı şekilde de yapabilirsiniz. Böylece yağışlı olmayan günlerde uzaktan kumanda yardımıyla çatıyı açarak tam anlamıyla bir bahçe konsepti oluşturabilirsiniz. Kış bahçelerinin maliyeti kafanızdaki tasarıma göre değişiklik gösterir. Bahçede yapacağınız dekorasyon, iskelet yapısı ve kış bahçesinin alanının büyüklüğüne göre maliyet değişir. Kış bahçelerinde ısı yalıtımı kullanıldığı için herhangi bir şekilde ısı kaybı yaşamanıza izin vermez.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir