PERGOLA NEDİR?

Pergola kelimesi latince saçak anlamına gelen “pergule” kelimesinden gelmekte olup, İtalyancada “pergola” yani gölgelik anlamına gelen bir kelimedir.

Sonrasında İtalyanca vasıtasıyla tüm dünya dillerinde aynı ifadeyi içeren evrensel bir kelime haline gelmiştir. Pergola tente sistemi sayesinde, yatay, bükümlü ve çatı şeklinde açıklıklar tente ile kapatılabilmektedir. Pergola tente sistemi özel tente kumaşıyla güneşlik olarak yazları sizi güneşten, açılır kapanır tavanı ve su geçirmez tente kumaşı ile yağmurlu havalarda yağmurluk olarak sizi yağmurdan koruyacaktır.

Dilerseniz pergola tente sisteminizin etrafını camla kapattırıp, tente sisteminizi açılır kapanır kış bahçesine dönüştürtebilirsiniz. Böylece kış aylarında da pergola tentenizin altında sanki açık alandaymış gibi bahçenizde, verandanızda ya da balkonunuzda kışın tadını soğuktan etkilenmeden çıkartabilirsiniz.

Pergola tente sistemi sayesinde gündüzleri tam bir gölgenin keyfini sürebilir, geceleri de açılır kapanır tavan sayesinde yıldızları seyredebilirsiniz. Pergola tente sistemiyle mekanlarınızın genişliğini kontrol edebilirsiniz.

 

Yağmurlu havalarda sizleri yağmurdan koruyacaktır. İstediğiniz zaman pergola tente sisteminizin etrafını camla kapatarak tente sisteminizi açılır kapanır duruma getirebilirsiniz. Böylece kış zamanında pergola tentenizin altında bahçenizde kalabilirsiniz.

 

Raylı tente modelinin çevresine çeşitli kapama sistemleri uygulanarak tamamen kapalı bir alan oluşturulabilir. Böylece mekanlarınız yazın sıcaklarında tamamen açık bir ortam olur iken kışın zor hava şartlarında tamamen kapalı bir ortam halini alır ve dış mekan keyfini size 4 mevsim sunan bir tente modelidir.

ALÜMİNYUM PERGOLA

Alüminyum pergola, alüminyum malzeme ile üretimi yapılır ve açılır kapanır. Modeller uzun ömürlü olmaları sebebiyle alüminyum çok tercih edilmektedir. Pergola sistemlerinin kullanım alanları ise tüm mevsimlerde kullanılması, planlanan her türlü alanda açılma kapanma özelliği göstermesi, rahat kullanılabiliyor olduğunu gösterir. Ayrıca verandalarda, kahvaltı salonlarında, lokantada, restoranda, kafede, yazlık kışlık bahçelerde havuzlarda ve daha birçok yerde sistem olarak tercih edilen bir üründür. Bunların kumandalı ve ışıklı pergola sistemleri de bulunmaktadır ve bunlar estetik bir avantaj sağlamaktadır. Özellikle alüminyum pergola sisteminde belli başlı avantajlar bulunuyor. Değişik renk ve tasarımlar ile aydınlatma olanağı sunarak görsel zenginlik sağlamaktadır. Kumanda ile kolay ve açılır kapana bilme sistemine sahiptir. Kolay açılıp kapanma sayesinde temizlik açısından kolaylık sağlar. Isının ve soğuğun gelmesi açısından izolasyona yardımcı olur ve dayanıklı alüminyum maddeleri sayesinde oldukça sağlamdır. Alüminyum pergola bu şekilde led ışık sistemi, ferah aydınlatan yapıyı oluşturma, kumanda ile kolay erişim sağlar olumsuz hava koşullarına karşı koruma görevi de oluşturmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir